Search
Please make sure you are using a supported browser. To find out more click here.

FAQ

Często zadawane pytania

FAQ

Co to jest CIMA i czym się zajmujemy?

Założony w 1919 r. The Chartered Institute of Management Accountants (Instytutu Rachunkowości Zarządczej CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. Będąc częścią Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowego Stowarzyszenia Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości), zrzesza członków i studentów ze 192 krajów, którzy zajmują kluczowe stanowiska w świecie biznesu. Członkowie i studenci CIMA pracują w przemyśle, handlu, sektorze publicznym i organizacjach non-profit. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.

Association of International Certified Professional Accountants jest najbardziej wpływową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości publicznej i zarządczej, utworzoną przez American Institute of CPAs (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA). Misją Stowarzyszenia jest działalność dla dobra jednostek, przedsiębiorstw i gospodarek na całym świecie poprzez budowanie zaufania, kreowanie nowych możliwości i tworzenie dobrobytu. Reprezentuje ono 696 000 członków, studentów i profesjonalistów ze 192 krajów oraz działa na rzecz interesu publicznego i zrównoważonego rozwoju biznesu. Dzięki szerokiemu zasięgowi, rygorowi i zasobom, Stowarzyszenie buduje reputację, rozwija umiejętności zawodowe i kompetencje oraz zwiększa szanse zatrudnienia posiadaczy tytułów Certified Public Accountant (CPA), Chartered Global Management Accountant (CGMA) oraz innych specjalistów ds. finansów.

CIMA oferuje kwalifikację profesjonalną w obszarze rachunkowości zarządczej. Po jej uzyskaniu (4 poziomy, w tym 2 można zrealizować już w trakcie studiów na akredytowanej przez CIMA uczelni) zostaje się członkiem Instytutu oraz otrzymuje tytuł CGMA.

Więcej informacji znajduje się na stronie: cimaglobal.com/Poland/

Dlaczego warto zdobyć kwalifikację CIMA?

Specjaliści z dyplomem CIMA pracują w samym sercu biznesu – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym czy non-profit. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami, nieustannie aktualizując swój program nauczania, aby być pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu w dziedzinie finansów.

Profesjonalna kwalifikacja z rachunkowości zarządczej CIMA to zestaw kompetencji uznawany na całym świecie za najbardziej poszukiwany i aktualny w obszarze finansów. Renoma kwalifikacji CIMA sprawia, że członkowie Instytutu są chętnie zatrudniani zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Jak zacząć CIMA?

Cały proces jest opisany pokrótce tutaj: cimaglobal.com/Our-locations/Poland/Kwalifikacja-CIMA/Jak-zaczac/.

Krok 1. rejestracja w CIMA: cimaglobal.com/register i wniesienie opłaty 85 GBP (przy rejestracji należy wybrać ścieżkę „Standard route”).

Krok 2. można wystąpić o zwolnienia - dokumenty w jęz. angielskim (dyplom, suplement do dyplomu, inne kwalifikacje) prosimy przesłać na adres: documents@aicpa-cima.com. Można również skorzystać ze wstępnej weryfikacji, bez rejestracji w CIMA, jest to bezpłatne i nieobowiązkowe. W takim przypadku można przesłać dokumenty w języku polskim na adres: poland@aicpa-cima.com.

Ile trwa zdobycie całej kwalifikacji CIMA?

Każdy poziom CIMA składa się z trzech przedmiotów zakończonych komputerowym egzaminem testowym (Objective Test) oraz końcowego egzaminu Case Study, również na komputerze. Każdy przedmiot wymaga około trzymiesięcznych przygotowań. Zatem, ukończenie jednego poziomu trwa około rok. W zależności od zawodowych zobowiązań i osobistych okoliczności ten czas może się różnić. Systematyczna nauka umożliwia ukończenie pełnej kwalifikacji w ciągu trzech lub czterech lat, w to wliczając ponowne podejście do niezdanych egzaminów i ewentualne przerwy między poziomami. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt z naszym lokalnym biurem w Warszawie: 22 222 19 92.

Czy jest możliwość uzyskania od CIMA oficjalnego pisma dla potencjalnego pracodawcy odnośnie otrzymania kwalifikacji?

Istnieje możliwość wystawienia pisma z informacją o aktualnym statusie studenta CIMA wraz z informacją o poziomie, ewentualnie również podsumowanie wszystkich egzaminów wraz z wynikiem. W tym celu prosimy o kontakt pod adresem: poland@aicpa-cima.com.

Czy po ukończeniu całej kwalifikacji automatycznie otrzymuje się tytuł CGMA i zostaje członkiem CIMA?

Aby móc się posługiwać tytułem CGMA® i zostać członkiem CIMA, niezbędne jest złożenie aplikacji członkowskiej. Wystarczy trzy lata doświadczenia zawodowego w obszarze określonych kompetencji (które można zdobywać w trakcie studiowania CIMA).

Więcej na ten temat może znaleźć na stronie: cimaglobal.com/per.    

Członkowie CIMA korzystają z wielu benefitów: cimaglobal.com/Members/Member-Benefits/#article1.

W jaki sposób można ubiegać się o członkostwo w CIMA?

O członkostwo w CIMA można ubiegać się jeszcze przed zdaniem ostatniego egzaminu – Strategic Case Study. Pod uwagę brane jest doświadczenie zawodowe zgodne z CGMA Competency Framework: cgma.org/resources/tools/cgma-competency-framework.html. Niezbędne jest również przejście procesu aplikacji członkowskiej PER. Aby uzyskać szczegółowe informacje i/lub umówić się na indywidualną konsultację, prosimy o kontakt z naszym lokalnym biurem w Warszawie: 22 222 19 92 lub pod adresem: poland@aicpa-cima.com.

Czy jest określony termin na złożenie aplikacji członkowskiej po zdaniu wszystkich egzaminów?

Po zdaniu ostatniego egzaminu na złożenie aplikacji członkowskiej PER są cztery lata.

Czy aby rozpocząć kwalifikację konieczne jest bycie studentem lub absolwentem wyższej uczelni?

Jeśli zaczyna się od naszego pierwszego poziomu – Certificate in Business Accounting, do rozpoczęcia nie potrzebne jest żadne wykształcenie, a jedynie znajomość języka angielskiego na poziomie B2 oraz matematyki. Proponowane przez nas pierwsze kroki (aplikację o zwolnienia można pominąć) dostępne są pod adresem: cimaglobal.com/Our-locations/Poland/Kwalifikacja-CIMA/Jak-zaczac.

https://www.cimaglobal.com/Qualifications/Syllabus/

Z jakimi uczelniami współpracuje CIMA?

CIMA współpracuje z najlepszymi uczelniami ekonomicznymi w Polsce tworząc wspólne programy. Zaletą programów realizowanych z uczelniami jest szansa zdobycia prestiżowego certyfikatu już w trakcie studiów. Z możliwości oferowanych przez CIMA w ramach Programu CIMA na Uczelni korzystają m.in. studenci Uniwersytetów Ekonomicznych we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi i Poznaniu oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Akademii Leona Koźmińskiego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: cimaglobal.com/Our-locations/Poland/CIMA-na-uczelniach/.

Z jakimi pracodawcami współpracuje CIMA?

Wśród naszych akredytowanych pracodawców znajdują się m.in: Accenture, Arla Foods, BP, British American Tobacco, Coca-Cola HBC, Deloitte & Touche, Diageo, El Sevier, Ernst & Young, Hewlett-Packard Enterprise, HP Inc, Hitachi; HSBC, IBM, Infosys Poland, Nestle, Phillips, PwC, Royal Bank of Scotland Group, Shell International, State Street, Unilever i wiele innych.

Ile kosztuje cała kwalifikacja CIMA?

Poszczególne koszty można znaleźć tutaj: cimaglobal.com/Studying/plan/student-fees/. Cała kwalifikacja to koszt około 13 tysięcy PLN (rozłożone na czas nauki). Należy również wziąć pod uwagę koszt materiałów szkoleniowych, który różnicuje się w zależności od wybranej opcji. Różne metody nauki można znaleźć tutaj: cimaglobal.com/Our-locations/Poland/Kwalifikacja-CIMA/Jak-sie-uczyc/. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt z naszym lokalnym biurem w Warszawie: 22 222 19 92.

W jaki sposób można dokonywać opłat?

Wszystkich opłat CIMA (rejestracja, subskrypcja, egzaminy) można dokonywać elektronicznie przez swój profil My CIMA za pomocą karty płatniczej lub poprzez swoje konto PayPal. Nie jest konieczne posiadanie konta walutowego.

Dlaczego płatność za rejestrację nie jest zaksięgowana się na moim koncie?

Płatność jest procesowana przez system do 24 godz. Prosimy o sprawdzenie statusu po upływie tego czasu. W przypadku dalszych pytań, prosimy o przesłanie potwierdzenia płatności otrzymanego od CIMA mailem/potwierdzenia z banku na adres: adresem: poland@aicpa-cima.com lub kontakt z naszym lokalnym biurem w Warszawie: 22 222 19 92.

Czy możliwe jest otrzymanie potwierdzenia płatności za opłatę rejestracyjną i/lub subskrypcję?

Potwierdzenie płatności powinno zostać wysłane mailem. Można również pobrać Financial Statement z profilu My CIMA (zakładka My Financials, My payment history). Istnieje również możliwość wygenerowania dokumentu po uprzednim kontakcie pod adresem: poland@aicpa-cima.com.

W jakim języku zdawane są egzaminy?

Wszystkie egzaminy zdawane są w języku angielskim. W związku z tym rekomendujemy naukę do egzaminów po angielsku – książki, e-learning, kursy. Więcej informacji oraz dane kontaktowe akredytowanych centrów szkoleniowych znajdują się na stronie: cimaglobal.com/Our-locations/Poland/Kwalifikacja-CIMA/Jak-sie-uczyc/. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt z naszym lokalnym biurem w Warszawie: 22 222 19 92.

Jaki poziom języka angielskiego jest wymagany?

Egzaminy CIMA odbywają się w języku angielskim, zatem niezbędna jest znajomość angielskiego min. na poziomie B2. 

Jaki jest tryb nauki?

Istnieje możliwość wyboru spośród trzech opcji nauki:

  • Oficjalne książki CIMA, przygotowane we współpracy z wydawnictwem Kaplan - CIMAPublishing.com  
  • Dedykowana platforma e-learningowa, zawierająca kursy na każdym poziomie - CIMAstudy.com
  • Akredytowane centra szkoleniowe - BPP Polska, Akademia PwC, First Intuition.

Więcej informacji oraz dane kontaktowe akredytowanych centrów szkoleniowych znajdują się na stronie: cimaglobal.com/Our-locations/Poland/Kwalifikacja-CIMA/Jak-sie-uczyc/. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt z naszym lokalnym biurem w Warszawie: 22 222 19 92.

Gdzie odbywają się egzaminy?

Wszystkie nasze egzaminy zdawane są na komputerze w akredytowanych centrach egzaminacyjnych Pearson VUE, z którymi współpracujemy. Egzamin można zdawać na całym świecie, w Polsce w każdym większym mieście jest kilka ośrodków. Szczegółową listę można znaleźć tutaj: pearsonvue.com/cima/locate/.

W jakich terminach można zapisać się na egzamin?

Komputerowe egzaminy testowe zarówno z poziomu Certyfikatu, jak i poziomów profesjonalnych, są dostępne na żądanie cały rok. Jedynie egzaminy Case Study odbywają się w czterech sesjach w ciągu roku (luty, maj, sierpień, listopad).

Jak starać się o zwolnienia z egzaminów?

Na początek warto sprawdzić swoją uczelnię w naszej wyszukiwarce: cimaglobal.com/Starting-CIMA/Starting-CIMA/Exemptions/Exemption-Search/?keyword=&country=Poland&sort=country#Results. Jeśli nie uda się tam znaleźć odpowiedniego kierunku, można skorzystać ze wstępnej weryfikacji, przesyłając dokumenty (dyplom, suplement do dyplomu, certyfikat innej kwalifikacji) na adres: poland@aicpa-cima.com.

Czy ubiegając się o zwolnienia konieczne jest tłumaczenie dokumentów?

Jeśli dokumenty oryginalnie wydane są w języku polskim, aby otrzymać zwolnienia, trzeba przetłumaczyć dokumenty profesjonalnie (tłumaczenie zwykłe, nie przysięgłe) lub samodzielnie (wtedy musi być poświadczone przez osobę trzecią np. członka CIMA, pracodawcę lub centrum szkoleniowe). Oficjalnie zwolnienia zostają potwierdzone już po rejestracji do CIMA, wtedy dokumenty należy przesłać na adres: documents@aicpa-cima.com.

Można jednak wcześniej skorzystać ze wstępnej weryfikacji, bez rejestracji w CIMA, co jest bezpłatne i nieobowiązkowe. W takim przypadku można przesłać dokumenty w języku polskim na adres: poland@aicpa-cima.com.

Dlaczego warto skorzystać ze wstępnej weryfikacji?

Wstępna weryfikacja jest bezpłatna i nieobowiązkowa. Pozwala sprawdzić, jakie zwolnienia mogą zostać przyznane po pełnej rejestracji jako student CIMA i zorientować się, na którym poziomie można zacząć studiowanie CIMA.

Zbierz dokumenty, które umożliwią uzyskanie odpowiednich zwolnień w wersji elektronicznej: dyplom i suplement do dyplomu z ukończonej uczelni; certyfikat innej profesjonalnej kwalifikacji. Wyślij swoje dokumenty na adres: poland@aicpa-cima.com.

Wstępna weryfikacja dokumentów nie jest jednak równoznaczna z faktycznym przydzieleniem zwolnień. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt z naszym lokalnym biurem w Warszawie: 22 222 19 92.

Ile trwa proces przyznawania zwolnień?

Czas oczekiwania na decyzję to maksymalnie 20 dni roboczych. Gdy otrzymasz maila z informacją, daj nam znać, jaka jest Twoja decyzja. Odpisz na wiadomość z potwierdzeniem, że je przyjmujesz (lub nie).

Dopiero wtedy pojawią się one na Twoim koncie. Wtedy też będziesz mógł zapisać się na egzamin. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt z naszym lokalnym biurem w Warszawie: 22 222 19 92.

Z ilu maksymalnie egzaminów można otrzymać zwolnienie w ramach studiów na jednej z akredytowanych uczelni?

Na każdej uczelni wygląda to inaczej. Na początek warto sprawdzić swoją kwalifikację w naszej wyszukiwarce: cimaglobal.com/Starting-CIMA/Starting-CIMA/Exemptions/Exemption-Search/?keyword=&country=Poland&sort=country#Results. Jeśli nie uda się tam znaleźć odpowiedniego kierunku, można skorzystać ze wstępnej weryfikacji, przesyłając dokumenty (dyplom, suplement do dyplomu, certyfikat innej kwalifikacji) na adres: poland@aicpa-cima.com.