Search

Aktualności

2016

Maj

Jak skutecznie zarządzać ryzykiem kursów walutowych

Przedstawiamy państwu pierwszy artykuł z nowego cyklu edukacyjnego CIMA i „Rzeczpospolitej”. Cykl ten poświęcony będzie popularyzacji wiedzy i doskonaleniu umiejętności specjalistów do spraw rachunkowości zarządczej – zarówno początkujących, jaki posiadających doświadczenie w tej dziedzinie. Profesja,którą reprezentują, to jeden z zawodów przyszłości. Jej specjaliści doradzają zarządom w kwestii kolejnych kroków i kierunków rozwoju firmy, umieją identyfikować i wyciągać najważniejsze wnioski i mają holistyczne spojrzenie na środowisko biznesowe. To szczególnie ważne w czasach, kiedy globalne rynki z trudem wyszły z kryzysu gospodarczego, a odpowiednie analizowanie i zarządzanie informacją staje się elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania firmy. To także moment,gdy etyka biznesu znajduje się w centrum zainteresowania decydentów finansowych i faktycznie wpływa na utrzymanie konkurencyjności rynkowej organizacji. Cykl powstał z myślą o prezentowaniu praktycznej wiedzy, stąd decyzja o zrealizowaniu go w formie studiów przypadku i komentarzy eksperckich. Z przedstawionym przykładem mierzyli się studenci CIMA podczas sesji egzaminacyjnej w listopadzie 2015 roku. Opisuje prawdziwe zdarzenia w firmie, której nazwę utajniono.

Więcej: Rzeczpospolita

CIMA i The Hackett Group z kolejnym poziomem kwalifikacji dla specjalistów z sektora usług biznesowych 

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (Chartered Institute of Management Accountants) oraz amerykańska firma konsultingowa The Hackett Group ogłosiły premierę certyfikatu Advanced Diploma in Global Business Services (GBS), będącego kontynuacją programu rozwoju zawodowego, adresowanego do profesjonalistów z branży nowoczesnych usług dla biznesu. Jednocześnie organizacje opracowały narzędzie – aplikację, dzięki której pracownicy sektora mogą samodzielnie sprawdzić, na jakim poziomie kwalifikacji powinni podjąć szkolenie.

Więcej: CIMA i the Hackett Group z kolejnym poziomem kwalifikacji dla specjalistów z sektora usług biznesowych_1105.pdf

Kolejny krok w profesjonalizacji procesów podejmowania decyzji. British Standard Institute publikuje pierwszy standard z zakresu rachunkowości zarządczej 

Instytut CIMA współuczestniczył w stworzeniu pierwszej na świecie standaryzacji z zakresu rachunkowości zarządczej. Systematyzuje ona uniwersalne zasady i najlepsze praktyki na polu podejmowania decyzji.

Więcej: Kolejny krok w profesjonalizacji procesów podejmowania decyzji_0605.pdf

Kwiecień

Business as usual nie istnieje, czyli co o współczesnym zarządzaniu myślą liderzy biznesu

Obecne czasy Instytuty CIMA i AICPA definiują akronimem VUCA – volatility, uncertainty, complexity i ambiguity. Określenie, którego korzeni należy szukać w terminologii wojskowej, odnosi się do zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności warunków i kontekstów, nie tylko biznesowych, w jakich funkcjonują organizacje. Założenie to potwierdzili uczestnicy debaty, która odbyła się 21 kwietnia w ramach spotkania Wrocław Money Talks.

Więcej: Business as usual nie istnieje_2904.pdf

Marzec 

Certyfikat zwalczy lukę

Luka kompetencyjna to jedno z największych wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się polscy pracodawcy. Zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy z coraz większym trudem rekrutują pracowników, którzy łączą wiedzę specjalistyczną z umiejętnościami miękkimi. Wśród problemów pracodawcy wymieniają także trudności z obsadzeniem stanowisk juniorskich.

Więcej: Certyfikat zwalczy lukę_1703.pdf

AAaado pracy z certyfikatem CIMA przyjmę

Raport Hays Global Skill Index 2015 podaje, że jednym z głównych problemów rynku pracy jest niedopasowanie umiejętności kandydatów do tego, czego wymagają od nich pracodawcy. Zanim staniemy się jednym z wielu CV w folderze rekrutera warto zastanowić się, w jaki sposób przekonać dział HR, że to właśnie nasze podanie zasługuje na dokładniejszą uwagę.

Więcej: AAaado pracy z certyfikatem CIMA przyjme_2302.pdf

Luty 

Usługi dla biznesu kształcą się z Instytutem CIMA

75% firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych to organizacje tzw. multifunkcyjne i multifunkcyjne klasy światowej – wynika z badań przeprowadzonych przez The Hackett Group. To w nich realizuje się złożone procesy biznesowe, a decyzje podejmowane przez pracowników wpływają na długo- i krótkoterminowy rozwój firmy-matki. 1100 osób z 90 organizacji, które chcą pogłębiać swoją wiedzę, zaufało Instytutowi Rachunkowości Zarządczej CIMA i The Hackett Group, które stworzyły program szkoleniowy skierowany do pracowników sektora global business services.

Więcej: Usługi dla biznesu kształcą się z Instytutem CIMA_1902.pdf

2015

Grudzień 

2015 CIMA Awards Night & Christmas Party

Jak co roku wręczyliśmy nagrody dla najlepszych studentów i nowych członków CIMA. A tak się bawiliśmy!

Listopad 

CIMA wręczy statuetkę na Gali ABSL Diamonds

10 grudnia w Hotelu Sheraton odbędzie się Gala pierwszej edycji konkursu ABSL Diamonds, który ma na celu nagradzanie firm wyznaczających nowe kierunki rozwoju sektora. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich firm z branży nowoczesnych usług dla biznesu działających w Polsce. Podczas Gali wyłonieni zostaną liderzy w takich kategoriach, jak m.in. innowacja, najlepsze rozwiązanie dla biznesu, czy społeczna odpowiedzialność biznesu. Partnerem wydarzenia oraz mecenasem wyróżnienia dla najlepszej praktyki z obszaru współpracy z uczelniami wyższymi jest Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA.

Więcej: CIMA wręczy statuetkę na Gali ABSL Diamonds_3011.pdf

Październik 

CIMA łączy siły z uczelniami – trwa rekrutacja do programów dla specjalistów rachunkowości zarządczej

Już teraz studenci Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu mogą zarejestrować się na programy współtworzone z Instytutem CIMA (Chartered Institute of Management Accountants). Ścieżki oferowane w ramach współpracy zakończą się uzyskaniem prestiżowego międzynarodowego certyfikatu, wysoko notowanego na rynku pracy. Rekrutacja do specjalności CIMA trwa: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (CBA do 31.10, DMA do 15.11), Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (1.11), Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (21.11), Szkoła Główna Handlowa (31.10).

Więcej: CIMA łaczy siły z uczelniami - trwa rekrutacja do programów dla specjalistów rachunkowosci zarzadczej_0610.pdf

Satysfakcja certyfikowana

Budując CV, które zainteresuje przyszłych pracodawców, warto skupić się na zdobywaniu umiejętności faktycznie przydatnych na rynku pracy. Potrzebę urozmaicenia swojej zawodowej biografii dostrzegają studenci – przyszli specjaliści rachunkowości zarządczej – realizujący program nauczania opracowany przez ekspertów Instytutu CIMA (Chartered Institute of Management Accountants), prowadzony na najlepszych uczelniach ekonomicznych w kraju: Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu oraz w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. 

Więcej: Satysfakcja certyfikowana_0510.pdf

Wrzesień

Zanim coś zrobisz, spytaj mamę – czym jest etyka wg Instytutów CIMA i CFA

15 września w Pałacu Sobańskich odbyło się pierwsze z serii spotkań NetworKings – inicjatywy Instytutu CIMA, specjalizującego się w kształceniu specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, i Instytutu CFA, przyznającego międzynarodową kwalifikację z zakresu zarządzania finansami i inwestycjami. 

Więcej: Zanim coś zrobisz spytaj mame - czym jest etyka wg Instytutów CIMA i CFA_2309.pdf

CIMA i The Hackett Group z pierwszym programem kształcenia ustawicznego dla sektora usług biznesowych

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (Chartered Institute of Management Accountants) we współpracy z amerykańską firmą konsultingową The Hackett Group stworzył nowatorski program rozwoju zawodowego, opracowany z myślą o profesjonalistach z branży nowoczesnych usług dla biznesu. Uczestnicy kursów otrzymają szansę zdobycia kompleksowych kwalifikacji oraz korzystania z tzw. centrum wiedzy – platformy wymiany specjalistycznych, trudno dostępnych informacji.

Więcej: CIMA i The Hackett Group z pierwszym programem kształcenia ustawicznego dla sektora usług biznesowych_0409.pdf

Sierpień

26 sposobów na uratowanie spółki, czyli międzynarodowy finał CIMA 2015 Global Business Challenge za nami

W pierwszym tygodniu sierpnia Warszawa stała się międzynarodową stolicą rachunkowości zarządczej. Wśród 26 drużyn, które zjechały w dniach 3-7 sierpnia do Polski, najlepsze okazały się te reprezentujące kontynent azjatycki – pierwsze miejsce przypadło Singapurowi, drugie Indiom, a trzecie Filipinom. Zmagania przyszłych specjalistów rachunkowości zarządczej oceniało jury, w skład którego weszli przedstawiciele m.in. holdingu Barclays, Shell, Deloitte, Unilever, PKN ORLEN czy Infosys BPO Poland.

Więcej: 26 sposobów na uratowanie spółki czyli międzynarodowy finał CIMA 2015 Global Business Challenge za nami_1208.pdf

Lipiec

Jak ocenić rzetelność firmy certyfikującej i nie zawieść się na jakości oferowanych przez nią usług? 

Komentarza udziela Jakub Bejnarowicz, Szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej. Więcej: Jak ocenić rzetelność firmy certyfikującej_2707.pdf

Instytut CIMA ogłasza pierwsze wyniki egzaminów przeprowadzanych według zaktualizowanego sylabusa

Instytut CIMA (Chartered Institute of Management Accountants) ogłosił pierwsze wyniki testów, które przeprowadzono w zgodzie z założeniami zaktualizowanego sylabusa. Obecny program nauczania obowiązuje od początku roku i odpowiada wymaganiom ciągle zmieniającego się rynku pracy.

Więcej: Instytut CIMA ogłasza pierwsze wyniki egzaminów przeprowadzanych według zaktualizowanego sylabusa_1007.pdf

Ponad połowa przedsiębiorstw w cieniu ryzyka. Czym grozi stosowanie przestarzałego modelu identyfikacji zagrożeń?

Z raportu przygotowanego przez Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) wynika, że przeszło 3 na 5 firm musi mierzyć się z szeregiem różnorodnych wyzwań. Blisko 40% respondentów twierdzi, że problemy, z jakimi borykają się przedsiębiorcy, wpływają na zdolność funkcjonowania organizacji i z roku na rok stają się coraz bardziej złożone. Mimo to, aż 2/3 badanych przyznaje, że nie zatrudnia specjalistów od zarządzania ryzykiem, narażając się tym samym na niepowodzenia i niewykorzystane szanse.

Więcej: Ponad połowa firm na świecie w cieniu ryzyka_0907.pdf

CIMA łączy siły z uczelniami – rozpoczęła się rekrutacja na zajęcia w Warszawie i Krakowie

Już od października studenci Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie będą mogli wziąć udział w kursach współtworzonych z Instytutem CIMA (Chartered Institute of Management Accountants). Specjalizacje oferowane w ramach współpracy zakończą się uzyskaniem prestiżowego międzynarodowego certyfikatu, wysoko notowanego na rynku pracy. Rekrutacja na obu uczelniach potrwa do początku przyszłego roku akademickiego.

Więcej: CIMA laczy sily z uczelniami - rozpoczela sie rekrutacja na zajecia w Warszawie i Krakowie_0307.pdf

Czerwiec

„Magister” to nie wszystko

Rzeczywistość pokazuje, że dyplom szkoły wyższej, który jeszcze kilka lat temu zdawał się być gwarantem szybkiego znalezienia etatu, nie zawsze pomaga młodym w zawodowej aktywizacji. Nie wszystko jednak stracone – to, co da absolwentom szansę na stały dochód, to specjalizacja. Najlepiej w branży, która rozwija się w Polsce w wyjątkowo szybkim tempie.

Więcej: Magister to nie wszystko_1206.pdf

Rola finansów ulega zmianom

Dla wyznaczania kolejnych celów firmy i zarządzania efektywnością biznesu kluczowy powinien być punkt widzenia doradców finansowych, przyznali specjaliści zgromadzeni na debacie CIMA Warsaw Finance-Business Partnering. W spotkaniu dotyczącym partnerstwa finansowo-biznesowego udział wzięli czołowi przedstawiciele branży finansów, reprezentujący m.in. firmy Unilever, Coca-Cola, P&G czy Pandora.

Więcej: Rola finansów ulega zmianie.pdf

Maj

Osoby 50+ nie boją się nowych wyzwań zawodowych

Mitem jest twierdzenie, że polscy pięćdziesięciolatkowie myślą o jak najszybszym przejściu na emeryturę. Wręcz przeciwnie, część z nich poważnie rozważa przebranżowienie. Czy oznacza to, że na rodzimym rynku pracy powstała nisza, o której nie wiedzą jeszcze pracodawcy?

Więcej: Osoby 50plus nie boją się nowych wyzwań zawodowych_2505.pdf

Wiedza niedoszacowana o 26,5 biliona dolarów. Polska na 28. miejscu pod względem tworzenia wartości z gospodarki opartej na wiedzy

Nieprawidłowa ocena korzyści generowanych zarówno przez specjalistów, jak i wiodące marki naraża firmy na ryzyko przejęć i nadużyć, wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut CIMA (Chartered Institute of Management Accountants) i firmę konsultingową Brand Finance. Badania wykazują, że od 2012 roku nieujawniona wartość globalna – charakterystyczna dla gospodarki opartej na wiedzy – wzrosła o 50% do kwoty 26,5 biliona USD. W Polsce zaobserwowano w tym czasie jej 9% wzrost do poziomu 17 mld dolarów.

Więcej: Wiedza niedoszacowana o 265 biliona dolarów.pdf

Kwiecień

Rachunkowość zarządcza to nie tylko liczby. W jaki sposób specjaliści rachunkowości zarządczej funkcjonują w swoich organizacjach?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), organizacje chcące w pełni wykorzystać potencjał specjalistów rachunkowości zarządczej powinny zadbać o sprawny system przepływu informacji w firmie. Warto stawiać także na rozwój kompetencji interpersonalnych pracowników i rozważyć implementację systemu pracy opartej o zasadę „business partnering”.

Więcej: Rachunkowość zarządcza to nie tylko liczby_1404.pdf

Polscy studenci z wybitnymi wynikami na międzynarodowych egzaminach z rachunkowości zarządczej

Dwoje studentów z Polski uzyskało ponadprzeciętne w skali światowej wyniki podczas egzaminów z rachunkowości zarządczej, które co roku organizuje Instytut CIMA (Chartered Institute of Management Accountants). Piotr Kosok i Katarzyna Kubiaczyk znaleźli się w pierwszej dziesiątce spośród kilku tysięcy osób podchodzących do testów z operacji i strategii finansowych w 121 krajach i regionach świata.

Więcej: Polscy studenci z wybitnymi wynikami_1404.pdf

Marzec

Małe i średnie przedsiębiorstwa nadal bez chmury. Czym kierują się firmy przy wyborze modelu przetwarzania danych?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) korzystanie z cloud computingu znacznie obniża koszty usług IT, ułatwia zarządzanie systemami, oferuje także udogodnienia w procesie podejmowania decyzji. Jednak ze względu na obawy o bezpieczeństwo danych, aż 66% przedsiębiorców MŚP nie używa tej technologii. Niechętni wobec chmury są zwłaszcza przedstawiciele branży finansowo – księgowej, w tym rachunkowości zarządczej.

Więcej: Małe i średnie przedsiębiorstwa nadal bez chmury_1903.pdf

Luty

INSTYTUT CIMA DOCENIONY PRZEZ PQ MAGAZINE

Międzynarodowy Instytut CIMA został doceniony przez jury PQ Awards. Podczas dorocznej gali, organizowanej przez redakcję PQ Magazine, przedstawiciele Instytutu odebrali nagrody w kilku kategoriach, m.in. Professional Body of the Year i Industry Personality of the Year. 

Więcej: Instytut_CIMA_doceniony_przez_PQ_Magazine_1702.pdf